Wednesday, 13 August 2014

Roma Impressions


Tego lata zaplanowaliśmy wyjazd do trzech cudownych miejsc i przez ponad dwa tygodnie uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy. Trasa Rzym-Barcelona-Ibiza była strzałem w dziesiątkę zwłaszcza, że dwa pierwsze miasta należą do moich ulubionych a Ibiza miała mnie zaskoczyć. Oczywiście zaplanowałam wiele relacji i postów dotyczących każdego z tych miejsc a zaczynam od pierwszego przystanku czyli przepięknej stolicy Włoch.

This summer we planned a trip to the three wonderful places and for more than two weeks we had smiles on our faces. The route Rome-Barcelona-Ibiza was a perfect choice.  Of course, I planned a lot of  posts from each of these places.  I'm starting with our first stop  the beautiful capital of Italy.Na Rzym mieliśmy przeznaczone 3,5 dnia. Jest to wystarczająco aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, ale oczywiście zawsze chciałoby się zostać dłużej. W pierwsze popołudnie, zaraz po przyjeździe wybraliśmy się na spacer w okolicę Piazza della Republica prześliśmy kilka skwerków i zobaczyliśmy Bazylikę S. Maria Maggiore.  Na drugi dzień zaraz po śniadaniu zaplanowaliśmy zwiedzanie Rzymu antyczneggo z Koloseum na czele.

We planned to be 3.5 days in Rome. It is enough to see the main attractions, but of course I always want to stay longer. The first afternoon, immediately after arriving we went for a walk to the Piazza della Republica and we saw S. Maria Maggiore. basilica. On the second day after breakfast we planned tour of the Colosseum and the antic Rome. We've spent there about 3-4 hours.
Odwiedziliśmy również Vittoriano Museum Complex i miejsca dookoła.
We've also visited the Vittoriano Museum Complex and the places around it.


Teatro di Marcello 

Wieczorem idąc na kolację obraliśmy tę samą trasę gdyż warto zobaczyć tę część miasta po zmroku.

It is also worth to see this part of the city after dark.
Dzień drugi - Watykan. Nie poszliśmy do muzeów Watykańskich bo P. nie jest typem "Muzeowym" a ja już tam byłam. Zaoszczędzony czas poświęciliśmy na odwiedzenie innych pięknych miejsc takich jak....

Day Two- Vatican. We didn't go to the museums because my P. is not a biggest museums fan and  i have been there before. The extra saved time we spent on visiting other places like....


          .... Sant Angelo Mausoleo.....


.......Piazza Navona.......Panteon...
.......Di Trevi ( akurat była w remoncie, ale wyszperałam zdjęcie z poprzedniej wizyty) .....


.......Piazza Di Spagna...
      and Piazza del Popolo


Na trzeci dzień oczywiście przywitała nas ulewa więc przemieszczaliśmy się z knajpki do knajpki. Oczywiście punktem obowiązkowym było również Hard Rock Cafe w Rzymie gdzie spędziliśmy miły czas chowając się przed deszczem.

On the third day we had some time to chill in the restaurants because it was raining for half of the day.

W skrócie/ In Brief:

Transport- Jest kilka możliwości dojazdu z lotniska do centrum. Najszybszą i prawdopodobnie najdroższą jest oczywiście taksówka ( 30-60 euro- zależnie od lotniska), inną możliwością jest pociąg za 14 euro  ( Jedynie z Lotniska Leonarda da Vinci).  Na lotnisku nie ma również problemu ze znalezieniem autokarów jeżdżących na dworzec główny. Taka przyjemność kosztuje ok 4 euro za osobę i trwa jakieś 40 minut. Nasz Hotel był jakieś 15 min drogi od Koloseum więc w zasadzie dużo poruszaliśmy się spacerem. Jednak metro nie jest drogie i oczywiście jeśli czas nagli to warto z niego skorzystać. Koszt pojedynczego przejazdu to ok 1,5 euro.

TransportThere are several possibilities to travel from the airport to downtown. Quickest and probably most expensive is of course by taxi, another possibility is to take a train for 14  euros. At the airport there is also no problem to find the buses to the Main Square station. It cost about 4 euros per person and takes about 40 minutes. 


Our hotel was about 15 minutes away from the Colosseum so basically we were walking a lot. However, the subway is not expensive and, of course, when you don't have much time is worth to use it. The cost of a single journey is about 1.5 euros.

Co zobaczyć: Koniecznie Rzym antyczny z Koloseum na czele. Bilet kosztuje ( w cenie również Palatyn i Forum Roman) 12 euro, ale jest tam pól dnia chodzenia i naprawdę warto. Koniecznie trzeba kupić bilet online bo w przeciwnym razie czeka nas kolejka na kilka godzin stania. Biletu nie trzeba drukować, wystarczy pokazać go na wyświetlaczu telefonu. Wchodzi się praktycznie bez kolejki i pół dnia do przodu.

Podobnie wygląda sprawa co do muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej tam bilety kosztują  22 euro. Do Bazyliki świętego Piotra wejście jest za darmo a kolejka ma chyba z kilometr, ale bardzo szybko idzie do przodu więc czekaliśmy ok 20 minut. 
Rzym jest pełen przepięknych kościołów więc warto zajrzeć chociaż do kilku. Panteon zapiera dech w piersiach podobnie jak Vittoriano Museum Complex, które jest chyba jednym z najbardziej efektownych budynkow w całym mieście. Wejście do muzeum jest darmowe, ale trzeba zapłacić 7 euro aby wjechać winda na górny taras, z którego roztacza się piękna panorama.
 Oczywiście nie można sobie odpuścić pięknych placów z Piazza di Spagna na czele oraz romantycznej fontanny Di Trevi. 

What to see:Antic City with the Colosseo is a Must! Ticket costs (the price included the Palatine and Roman Forum) 12 euro, but it is really worth it. It is necessary to buy a tickets online because otherwise you'll have to queuing for a 3 hours. Ticket does not need to be printed, just show it on your phone.

The same is the case at the Vatican museums and the Sistine Chapel, where tickets cost about 22 euros. Entrance to The Basilica of St. Peters is free and the queue is probably a mile, but it goes pretty quickly. 
Rome is full of beautiful churches, so it is worth to visit at least a few. Pantheon is breathtaking so as Vittoriano Museum Complex, which is perhaps one of the most impressive buildings in the city. Entrance to the museum is free, but you have to pay 7 euros to enter the elevator to the upper terrace with panoramic views. Of course you can not miss any of the beautiful squares like Piazza di Spagna and romantic di Trevi.

Jedzenie: Niesamowite! Oczywiście jestem gigantyczną fanką włoskiej kuchni, która urzeka mnie swoją prostotą i smakiem. Być może jak czas pozwoli to stworzę krótkiego posta o tym czym zajadaliśmy się w stolicy Włoch. Oczywiście różnice w cenach potrafią być całkiem spore dlatego radzę zaplanować obiad w bardzo uroczej okolicy Trastevere. Jest to kawałek od centrum, ale atmosfera jest typowo włoska a za ok 7-9 euro można zjeść przyzwoity makaron lub pizzę. Ceny przystawek zaczynają się nawet od 1,5 euro    ( oczywiście nadal zależy to od tego do jakiego lokalu się udacie) W ciągu dnia można przegryźć pyszne i gigantyczne panini w wielu wariantach do wyboru ( ok.3,5 euro).

Food: Amazing! Of course I am a massive fan of Italian cuisine, which captivates me with its simplicity and taste. Perhaps, when i'll find a while, i'll create a short post about what we ate in italy. Of course, differences in prices can be quite high so I advise you to plan dinner in a very charming area- Trastevere. This is quite fare from the city center, but the atmosphere is typically Italian and for about 7-9 euros you can eat a great pasta or pizza. During the day you can grab a delicious and giant panini in many variants to choose (about.3,5 euros)

Ceny: Rzym nie jest najdroższą europejską stolicą, więc nie jest tragicznie. Jak zwykle wszystko zależy od tego co i gdzie chcesz robić. Jak już wspomniałam powyżej można się najeść nie bankrutując przy tym. Przyzwoity nocleg znajdziemy od 45 euro ( 2 os.pok/dobę). Wiele wartych zobaczenia miejsc jest również za darmo. W zasadzie najważniejsze to nie dać się naciągnąć "Gladiatorom", którzy potrafią skasować nawet 20 euro za zrobienie z nimi zdjęcia lub sprzedawcom pod atrakcjami turystycznymi, którzy życzą sobie 5 euro za gałkę lodów. 

Prices: Rome is not the most expensive European capital, so it is not that tragic. As usual, it all depends of what and where you want to do.You can Find a decent accommodation from 45 euro. There are many attractions you can also visit for free.                                                                        Ciao,

SHARE:

21 comments

 1. Świetne zdjęcia!!!
  Pozdrawiam gorąco!

  ReplyDelete
 2. Świetnie wyszedł Ci ten post! :)
  Ja bardzo chciałabym w przyszłości wybrać się do Rzymu, jak i zarówno do innych zakątków Włoch ;)) Twoje rady na pewno zapamiętam- są bardzo przydatne!

  Pozdrawiam :*

  ReplyDelete
 3. Ammazing pics, Rome is wondetful!!!!

  Ciao bellissima!!!
  Kisses
  http://expressyourselfbypaolalauretano.blogspot.it

  ReplyDelete
 4. love your look love your rest))
  http://afinaskaterblogspotcom.blogspot.ru/

  ReplyDelete

 5. I've just discovered your blog.

  I TOTALLY LOVE YOUR STYLE DEAR, NOW I FOLLOW YOU ON ALL YOUR SOCIALS!

  New OUTFIT online, what do you think about?


  My blog is now available in all languages of the world, do you know?
  BABYWHATSUP.COM, I'm waiting for you!

  ReplyDelete
 6. Ale Ci zazdroszczę! Musiało być cudownie! :)

  ReplyDelete
 7. O kurcze przygoda życia, zazdroszczę :)

  Dodasz komentarz? Będzie mi bardzo miło. :)
  malinowe-ciasto.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Ja również uwielbiam Barcelone, te uliczki Gaudiego nadają niezwykły klimat temu miastu. Byłam już raz i za dwa lata planuję powrót.

  ReplyDelete
 9. To jsou překrásný fotky!! Do Říma bych se strašně ráda někdy podívala, snad se mi to někdy splní:))

  ReplyDelete
 10. U Ciebie zawsze tyyle pięknych widoków! :)

  ReplyDelete
 11. slicznie ! bylam raz i strazsnie nie sie podobalo!

  http://villemo20.blogspot.com/

  ReplyDelete
 12. Amazing post !Would you like to follow each other?
  http://kate-fashionschtick-kate.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. piękne zdjęcia <3
  wyglądasz naprawdę świetnie !<3
  http://saaaandiiii.blogspot.de/

  ReplyDelete
 14. Piękne zdjęcia! Chciałabym kiedyś odbyć taką podróż. :)

  ReplyDelete
 15. Again thank you for sharing. The memories came flooding in just looking at the photos.

  Anne
  http://www.liebeladies.com

  ReplyDelete
 16. ah jak tam pięknie :)

  http://alice-says-hello.blogspot.com/

  ReplyDelete
 17. I'ms so jealous, looks like you had fun. Can't wait to go myself!
  Check out my blog and maybe we can follow each other? Hope to hear from you!
  Natalie

  www.maralmuse.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks for checking out my blog, I followed you on gfc hope you'll do the same!
   Natalie

   www.maralmuse.com

   Delete

© SimpleThings by J. OK.. All rights reserved.
Blogger Template by pipdig